Pieter Francis De Praetere: verschil tussen versies

Uit Familie De Praetere
Geen bewerkingssamenvatting
Geen bewerkingssamenvatting
 
(2 tussenliggende versies door dezelfde gebruiker niet weergegeven)
Regel 33: Regel 33:


=== Bezittingen ===
=== Bezittingen ===
Omstreeks 1842 bezit Pieter Depraetere een aantal percelen in Kaster onder artikelnummer ''294'' (sectie A).<ref name=":0" /><ref>Voor de omzetting van de getallen in oppervlakten, zie Sven Vrielinck, "Kadastrale Popp-Atlas", Histories, ''Familiegeschiedenis''; https://www.familiegeschiedenis.be/nl/bronnen/kadastrale-popp-atlas, geraadpleegd op 2024-02-26.</ref>
Omstreeks 1842 bezit Pieter Depraetere een aantal percelen in Kaster onder artikelnummer ''294'' (sectie A).<ref name=":0" /><ref>Voor de omzetting van de getallen in oppervlakten, zie Sven Vrielinck, "Kadastrale Popp-Atlas", Histories, ''Familiegeschiedenis''; https://www.familiegeschiedenis.be/nl/bronnen/kadastrale-popp-atlas, geraadpleegd op 2024-02-26.</ref> Belangrijk is dat het hier enkel de bezittingen in Kaster betreft,<ref>Eric Vanhaute, "Chacun est propriétaire ou espère le devenier. Het grondbezit in Vlaanderen, begin 19de-begin 20ste eeuw." ''BTNG'', XXVI (1996): 109.</ref> zoals uit de erfenisaangifte blijkt heeft hij meer land in de buurgemeenten.
 
We hebben geen informatie over hoeveel grond er (extra) gepacht werd; nochtans was dit een heel courante praktijk.<ref>Eric Vanhaute, "Het grondbezit in Vlaanderen" 121.</ref>
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+
|+
Regel 120: Regel 122:
* Perceel 623 is op adres Doornstraat 3, Anzegem (Tiegem).
* Perceel 623 is op adres Doornstraat 3, Anzegem (Tiegem).
* Percelen 632-633 liggen Doornstraat - Heiestraat (Tiegem).
* Percelen 632-633 liggen Doornstraat - Heiestraat (Tiegem).
[[Bestand:1830 Primitief plan Kaster aanduiding percelen.svg|gecentreerd|miniatuur|1000x1000px|Zoom op de percelen van de familie De Praetere in Kaster. Pieter Francis De Praetere (blauw) en Jan Antoine De Praetere (paars).]]Volgens de erfenisaangifte heeft hij bezittingen in Kaster (grootste deel), Anzegem (waar de boerderij staat) en Gijzelbrechtegem.<ref name=":1" /> Voor zover we ze geografisch kunnen situeren liggen die allemaal op of naast de gemeentegrens.
[[Bestand:1830 Primitief plan Kaster aanduiding percelen.svg|gecentreerd|miniatuur|1000x1000px|Zoom op de percelen van de familie De Praetere in Kaster. Pieter Francis De Praetere (blauw) en Jan Antoine De Praetere (paars).]]Volgens de erfenisaangifte (1858) heeft hij bezittingen in Kaster, Anzegem (waar de boerderij staat) en Gijzelbrechtegem.<ref name=":1" /> Voor zover we ze geografisch kunnen situeren liggen die allemaal op of naast de gemeentegrens.
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+
|+
Regel 128: Regel 130:
!Grondgebruik
!Grondgebruik
!Waarde
!Waarde
!Percentage
|-
|-
|Anzegem
|Anzegem
Regel 136: Regel 139:
Boomgaard, tuin en zaailand
Boomgaard, tuin en zaailand
|4700.40 fr.
|4700.40 fr.
|53.53%
|-
|-
|Anzegem
|Anzegem
Regel 143: Regel 147:
|Zaailand
|Zaailand
|1566.40 fr.
|1566.40 fr.
|
|-
|-
|Gijzelbrechtegem
|Gijzelbrechtegem
Regel 150: Regel 155:
|Zaailand
|Zaailand
|699.65 fr.
|699.65 fr.
|34.73%
|-
|-
|Gijzelbrechtegem
|Gijzelbrechtegem
Regel 157: Regel 163:
|Zaailand
|Zaailand
|1812.65 fr.
|1812.65 fr.
|
|-
|-
|Kaster
|Kaster
Regel 164: Regel 171:
|Huis met drie woonsten
|Huis met drie woonsten
|1120.65 fr.
|1120.65 fr.
|11.74%
|-
|-
|Kaster
|Kaster
Regel 172: Regel 180:
Zaailand
Zaailand
|1191.65 fr.
|1191.65 fr.
|
|-
|'''Totaal'''
|
|3 ha 95 a 87 ca
|
|11091.40 fr.
|
|}
|}
Bemerk dat perceel 623 (zie het kadaster hierboven) niet meer aanwezig is. Het gaat hier om +/- 17a die verdwenen is. Ook de oppervlakte van sommige percelen is anders. De reden waarom is (nog) niet gevonden.
Op basis van de aangifte weten we nu ook zeker dat de ''Antoine'' of ''Antonius'' uit het kadaster de vader van Pieter-Francis, [[Jan Antone Depraetere]] is. Pieter bezit immers 1/6e van zijn bezittingen.
Op basis van de aangifte weten we nu ook zeker dat de ''Antoine'' of ''Antonius'' uit het kadaster de vader van Pieter-Francis, [[Jan Antone Depraetere]] is. Pieter bezit immers 1/6e van zijn bezittingen.
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Regel 180: Regel 198:
!Grondgebruik
!Grondgebruik
!Waarde
!Waarde
!Aandeel Pieter
|-
|-
|Kaster
|Kaster
Regel 187: Regel 206:
|Woning, schuur en stallen
|Woning, schuur en stallen
|5250.10 fr.
|5250.10 fr.
|26 a 28 ca
|-
|-
|Kaster
|Kaster
Regel 194: Regel 214:
|Zaailand
|Zaailand
|166.95 fr.
|166.95 fr.
|5a 98 ca
|}
Het totale grondbezit van Pieter laat zich aldus samenvatten.
{| class="wikitable"
|+
!Gemeente
!Oppervlakte
!Waarde
!Aandeel
|-
|Anzegem (Pieter)
|2 ha 11 a 91 ca
|
|48.98%
|-
|Gijzelbrechtegem (Pieter)
|1 ha 37 a 50 ca
|
|31.78%
|-
|Kaster (Pieter)
|46 a 46 ca
|
|10.74%
|-
|Kaster (erfdeel Pieter)
|32 a 26 ca
|
|7.46%
|-
|'''Totaal'''
|4 ha 32 a 63 ca
|
|
|}
|}
Het gaat hier dus duidelijk om een landbouwersgezin dat voornamelijk aan akkerbouw deed. Het grote aantal huizen en woningen doet vermoeden dat kinderen in hun eigen woning woonden, maar wel op land dat van de ouders was.
Het gaat hier dus duidelijk om een landbouwersgezin dat voornamelijk aan akkerbouw deed. Het grote aantal huizen en woningen doet vermoeden dat kinderen in hun eigen woning woonden, maar wel op land dat van de ouders was.

Huidige versie van 30 mei 2025 22:47

Naam Pieter Francis De Praetere
Bijnamen Pieter Depraetere, Petrus Depraetere, Pieter Francies Depraetere
Andere voornamen Francis
Levensloop °1805-05-24 (Anzegem) – †1857-10-29 (Anzegem)
Moeder Isabelle Vanseynnaeve
Vader Jan Antone Depraetere
Huwelijken
Huwelijk
Partner Amelie Cnudde
Datum 1833-06-28
Plaats Anzegem
Kinderen
  1. Jean-Baptiste Depraetere (1834-?)
  2. Francisca Depraetere (1835) (1835-1911)
  3. Leocadia Depraetere (1835-?)
  4. Mathilde Depraetere (1837-?)
  5. Leo De Praetere (1839-1919)
  6. Karel Louis Depraetere (1843-1922)
  7. Antonius Depraetere (1845) (1845-?)
  8. August Depraetere (1847-1899)


Levensverhaal

  • Geboren en overleden in Anzegem.[1]
  • Voor 1847-05-24 is een kind (zonder naam) overleden in Kaster.[2]
  • In 1824 wever.[3]
  • In 1833-1834 landman (vermoedelijk dus geen eigenaar van de grond)[4][5] en echtgenote was actief in de huisnijverheid (spinnen)[6] tot na 1839.[7]
  • In 1839[7] en 1842[8] landbouwer in Kaster. Bij de geboorte van zijn zoon Antonius[9] en zijn overlijden in 1857 wordt hij weer landman genoemd,[1] maar de erfenisaangifte (en het aantal bezittingen) spreekt duidelijk van landbouwer.[10] We kunnen dus besluiten dat hij het grootste deel van zijn leven landbouwer geweest is, zeker na het overlijden van zijn vader.
  • Heeft de geboorteakte van zijn zoon Leo ondertekend en kon dus lezen en schrijven.[7] Hij schreef de achternaam in twee delen (De Praetere en niet Depraetere); maar in andere bronnen wordt er naar hem meestal verwezen als Pieter Depraetere.

Bezittingen

Omstreeks 1842 bezit Pieter Depraetere een aantal percelen in Kaster onder artikelnummer 294 (sectie A).[8][11] Belangrijk is dat het hier enkel de bezittingen in Kaster betreft,[12] zoals uit de erfenisaangifte blijkt heeft hij meer land in de buurgemeenten.

We hebben geen informatie over hoeveel grond er (extra) gepacht werd; nochtans was dit een heel courante praktijk.[13]

Perceelnummer Grondgebruik Oppervlakte Klassering Waarde
Onbebouwd Bebouwd
630 4,60 (4a 60ca) 2 4,19
632 7,78 (7a 78ca) 2 2,62
633a Huis 7,35 (7a 35ca) 9 2,32 28
622 Land 17,00 (17a) 3 20,25
623 Huis 17,35 (17a 35ca) 10 20,32 28
624 Huis 17,40 (17a 40ca) 10 20,36 18
625 Land 15,50 (15a 50ca) 3 9,61
Totalen
Cultuurland 44a 88ca
Huis (inclusief grond) 42a 10ca
Alles 86a 98ca
  • Perceel 623 is op adres Doornstraat 3, Anzegem (Tiegem).
  • Percelen 632-633 liggen Doornstraat - Heiestraat (Tiegem).
Zoom op de percelen van de familie De Praetere in Kaster. Pieter Francis De Praetere (blauw) en Jan Antoine De Praetere (paars).

Volgens de erfenisaangifte (1858) heeft hij bezittingen in Kaster, Anzegem (waar de boerderij staat) en Gijzelbrechtegem.[10] Voor zover we ze geografisch kunnen situeren liggen die allemaal op of naast de gemeentegrens.

Gemeente Kadastraal perceel Oppervlakte Grondgebruik Waarde Percentage
Anzegem Sectie D

292, 293, 296, 297 en 298

1 ha 47 a 71 ca Woning, schuur, stallen en bakhuis

Boomgaard, tuin en zaailand

4700.40 fr. 53.53%
Anzegem Sectie D

310

64a 20 ca Zaailand 1566.40 fr.
Gijzelbrechtegem Sectie A

95

52a 60 ca Zaailand 699.65 fr. 34.73%
Gijzelbrechtegem Sectie A

96

84a 90 ca Zaailand 1812.65 fr.
Kaster Sectie A

630, 632, 633a, 634 en 635

12a 71 ca Huis met drie woonsten 1120.65 fr. 11.74%
Kaster Sectie A

622, 624 en 625

33a 75 ca Huis

Zaailand

1191.65 fr.
Totaal 3 ha 95 a 87 ca 11091.40 fr.

Bemerk dat perceel 623 (zie het kadaster hierboven) niet meer aanwezig is. Het gaat hier om +/- 17a die verdwenen is. Ook de oppervlakte van sommige percelen is anders. De reden waarom is (nog) niet gevonden.

Op basis van de aangifte weten we nu ook zeker dat de Antoine of Antonius uit het kadaster de vader van Pieter-Francis, Jan Antone Depraetere is. Pieter bezit immers 1/6e van zijn bezittingen.

Gemeente Kadastraal perceel Oppervlakte Grondgebruik Waarde Aandeel Pieter
Kaster Sectie A

614a, 614b, 617, 618 en 638

1 ha 57 a 65 ca Woning, schuur en stallen 5250.10 fr. 26 a 28 ca
Kaster Sectie A

606

35a 90 ca Zaailand 166.95 fr. 5a 98 ca

Het totale grondbezit van Pieter laat zich aldus samenvatten.

Gemeente Oppervlakte Waarde Aandeel
Anzegem (Pieter) 2 ha 11 a 91 ca 48.98%
Gijzelbrechtegem (Pieter) 1 ha 37 a 50 ca 31.78%
Kaster (Pieter) 46 a 46 ca 10.74%
Kaster (erfdeel Pieter) 32 a 26 ca 7.46%
Totaal 4 ha 32 a 63 ca

Het gaat hier dus duidelijk om een landbouwersgezin dat voornamelijk aan akkerbouw deed. Het grote aantal huizen en woningen doet vermoeden dat kinderen in hun eigen woning woonden, maar wel op land dat van de ouders was.

Chronologie

Geografie

Kaart

Bezig met het laden van de kaart...

Galerij

Referenties

  1. 1,0 1,1 Overlijdensakte Pieter Francies Depraetere, 1857 (Algemeen Rijksarchief, Burgerlijke Stand Overlijdensakten - West-Vlaanderen - Anzegem, 1857-10-30) via https://search.arch.be/nl/zoeken-naar-personen/zoekresultaat/weergave/akte/id/OWVL_00034296_ANZEOV0000_00; geraadpleegd op 2024-03-01.
  2. Overlijdensakte SN 1847-05-24, AR, Burgerlijke Stand Overlijdensakten - West-Vlaanderen, akte 43.
  3. Nationale Militie. Provincie West-Vlaanderen. 33e Kanton. Gemeente van Kaster. Lichting 1824., Provinciaal Archief West-Vlaanderen, https://probat.west-vlaanderen.be/archiefitem/bestanddeel/926969?offset=92; geraardpleegd op 2023-10-17.
  4. Geboorteakte Jean-Baptiste Depraetere 1834-06-10, AR, Burgerlijke Stand Geboorteakten - West-Vlaanderen, akte 56.
  5. Lups, H., "Landman" in Oude Beroepen, www.beroepenvantoen.nl/Oude-beroepen-L.html; geraadpleegd op 2023-10-15.
  6. "Pieter Francis Depraetere en Amelie Cnudde" in West-Vlaamse Burgerlijke Stand - Huwelijken - Detail, https://www.vrijwilligersrab.be/nl/node/42?naam=DE+PRAETERE&Gemeente=Kaster&Jaar=26%2F08%2F1833&ID=149006; geraadpleegd op 2023-10-19.
  7. 7,0 7,1 7,2 Geboorteakte Leopoldus Depraetere 1839-05-14, AR, Burgerlijke Stand Geboorteakten - West-Vlaanderen, akte 29.
  8. 8,0 8,1 Popp, P-C. Oorspronkelijke Kadastrale Legger - Gemeente Caster. 1834, Brugge, p. 3, https://uurl.kbr.be/1046216; geraadpleegd op 2023-12-16.
  9. Geboorteakte Antonius Depraetere, 1845 (Algemeen Rijksarchief, Burgerlijke stand Geboorteakten - West-Vlaanderen - Kaster, 1845-12-07) via GEBWVL_00244440, geraadpleegd op 2025-12-6.
  10. 10,0 10,1 Erfenisaangifte Pieter Francois De Praetere, 1858 (Rijksarchief Kortrijk, Hypotheekkantoor Kortrijk, Microfilm 213) 124864.
  11. Voor de omzetting van de getallen in oppervlakten, zie Sven Vrielinck, "Kadastrale Popp-Atlas", Histories, Familiegeschiedenis; https://www.familiegeschiedenis.be/nl/bronnen/kadastrale-popp-atlas, geraadpleegd op 2024-02-26.
  12. Eric Vanhaute, "Chacun est propriétaire ou espère le devenier. Het grondbezit in Vlaanderen, begin 19de-begin 20ste eeuw." BTNG, XXVI (1996): 109.
  13. Eric Vanhaute, "Het grondbezit in Vlaanderen" 121.